2014. július 28., hétfő

A Hochosterwitz-i példa

Egyszer már idéztem hosszabban e blogban. Rejtőt, aki a fasizmus kialakulásának lélektani folyamatát írta le Az utolsó szó jogán c. esszéjében[1].

Most is idézni fogok, hosszabban. A helyzetet kapcsán, amit Orbán erdélyi beszéde keletkeztetett, egy klasszikus jutott eszembe. P. Watzlawik, J.H. Weakland és R. Fisch jegyzik a Változás – a problémák keletkezésének és megoldásának elvei című nagyon is gyakorlatorientált, a pszichológiában és a változásmenedzsmentben alapműnek számító könyve, a Palo Alto-i pszichoterapeuta-csoport korszakos műve[2]. Nem részletezem, akit érdekel, keresse meg. Megéri a fáradtságot.

Amit idézek, az a karcsú kötet bevezetőjében szerepel[3].

„Amikor 1334-ben Margareta Maultasch, Tirol hercegnője körülzárta Hochosterwitz várát Karinthiában, nagyon jól tudta, hogy a várat, amely egy hihetetlenül magas sziklán trónolt a völgy felett, közvetlen támadással lehetetlen bevenni, csak egy hosszú ostrom bírhatja rá a behódolásra. A védők helyzete egy idő után kritikussá vált: mindössze egyetlen ökrük és két zsák árpájuk maradt. Margareta helyzete – noha más okból – ugyancsak nyomasztó volt: csapatai elégedetlenkedni kezdtek, úgy látszott, az ostromnak sohasem lesz vége, s ugyanilyen sürgős katonai ügyek vártak rá másutt. Ekkor a várparancsnok kétségbeesett lépésre szánta el magát, amit emberei minden bizonnyal színtiszta bolondságnak tartottak: levágatta az utolsó ökröt, hasüregébe beletöltötte a maradék árpát, s elrendelte, hogy a tetemet dobják a meredek szirtről az ellenség tábora előtti mezőre. Felülről ezt a megvető üzenetet kapván, az elbizonytalanodott hercegnő véget vetett az ostromnak és elvonult.”


Hogy mondja a sör-reklám: na, akkor most gondolkodjunk.

De ne sokáig, mert hipp-hopp, „nekünk félázsiaiaknak” itt lesz a „más típusú politikai rendszer”.

Gondolkodjunk, és cselekedjünk.



[1] Lásd: e blog 2014. 02. 05-i bejegyzését, itt: https://www.blogger.com/blogger.g?blogID=733890195886007686#editor/target=post;postID=7207977445226240717;onPublishedMenu=posts;onClosedMenu=posts;postNum=17;src=postname
[2] Lásd: P. Watzlawik – J.H. Weakland – R. Fisch: Változás – a problémák keletkezésének és megoldásának elvei, Gondolat Könyvkiadó, Budapest, 1990.
[3] Lásd: im. 19. old.

2014. július 26., szombat

Más típusú politikai rendszer 2.0

Nincs semmi meglepő abban, amit OV Erdélyben mondott.
A kötcsei beszédében meghirdette azt a programot, amit következetesen visz végig. A parlamenti demokrácia, a szociális piacgazdaság, a szolidaritásra, együttműködésre építő társadalmi rendszert, egy toleráns, a másik ember politikai, világnézeti és minden egyéb tekintetében megfigyelhető másságát elfogadó polgári közösség felszámolását, és egy a 20-as, 30-as évek világát idéző diktatórikus rendszer kialakítását. Lásd a keresztény-nemzeti nevelés intézményrendszerének, a tartalmi szabályozásának és az intézmények működtetésének kialakított gyakorlatát.  Keleti szél, brüsszeli kóceráj, a munka alapú társadalom a termelés motorja – most éppen rükvercben, de majd csak megtaláljuk az előre fokozatot – a más típusú politikai rendszer bevezetésének lehetősége. Erről szólt az előző négy év.
Aki a most elmondott beszéden csodálkozik, hol élt az elmúlt években?!?
Nincs újdonság.
A trükkökkel – törvényi keretek közötti csalással - nyert felhatalmazás birtokában folytatja. Ezt ígérte.
Láthatók az előkészületeket. Rövidesen Magyarország – jobb esetben – prezidenciális politikai berendezkedésre tér át. Nem a francia fél-prezidenciálisra, hanem az amerikai típusúra. Az elnököt a parlament fogja választani – mert ez a ”magyar közjogi hagyomány” -, hét évre, ami még kétszer ismételhető. Ez nagyjából OV politikai életciklusának ma belátható vége. Rosszabb esetben igazi, amolyan közép-ázsiai diktatúra jön. Az államelnököt, aki egyben a végrehajtó hatalom feje is, a parlament kétharmados többséggel választja addig, amíg egy következő parlament kétharmados – vagy négyötödös - többséggel nem tudja egy bizalmatlansági indítvány félével elmozdítani. Ez látszólag demokratikus, a gyakorlatban örökös államfői és kormányfői hatalmat jelent. Természetesen OV számára. Ehhez már ma minden feltétel adott. És az sem érdekes, mit szól ehhez az EU, a kóceráj-politikusok. OV nem véletlenül járt kedvében Putyinnak, nem véletlenül tüntetett ki a minap egy szaúdi herceget, nem véletlenül avatott nem olyan régen egy kazah  költő szobrát, nem véletlenül erősítjük Türkmenisztánnal gazdasági kapcsolatainkat. És, hogy azért valami nyugatról is épüljön be ebbe az új típusú politikai rendszerbe, itt vannak a mussolini-fasizmus munka alapú társadalom hivatásrendjei. 


Kompország nem csupán a keleti partok felé tart, de közel vagyunk ahhoz, hogy horgonyt vessünk.
Megint nagy balhé lesz ebből.

Megint mi szívunk. Akik a munkánkból akarunk megélni. Akik békét, nyugalmat akarunk. Azt, hogy ne mondják meg nekünk, hogyan éljünk, mit gondoljunk, hogy neveljük gyerekeinket, kit-mit kedveljünk kultúraként, ne hamisítsák meg a múltat, ne hablatyoljanak nekünk butaságokat zavaros jövőről, ne szítsanak magyar és magyar között ellentétet. 

Miért hagytuk, hogy így legyen?







2014. július 21., hétfő

Ez nem szalagcím - drámák a láthatáron

A nyári közéleti vihar – „bazdmegorbánszobor” -, egyéb nagyon fontos hazai és nemzetközi ügy – MSZP kongresszus, Ukrajna, gázai övezet - a lapok utolsó oldalára szorította az emberi drámák sokaságát előre vetítő hír. Módosították a KRESZ-t, s e módosítás szerint kerékpáros alkoholos állapotban is bringázhat akár főútvonalon is. Hozzá ragasztottak a szabályhoz egy gumicsontot. Bringázhat a piás, ha „vezetésre képes állapotban van”.

A nemzetközi törekvésekkel összhangban Magyarországon, a közúti közlekedésben, az alkoholos állapot tekintetében jó ideje él a zéró tolerancia elve és gyakorlata. Aki bármilyen csekély mennyiségű alkoholt fogyasztott, ne vezessen, autót, motorkerékpárt, semmilyen járművet, kerékpárt se. Nagyon rég óta nagyon sok vizsgálat, balesetek ezreinek elemzése bizonyította, hogy az ember cselekvőképességét az alkohol befolyásolja. Sokezernyi család drámája kellett ahhoz, hogy ezt a szigorú, de nagyon fontos szabályt alkalmazzák. Csökkent is komoly mértékben az alkoholos állapottal összefüggésbe hozható balesetek száma. Most a kormány enyhített ezen a szabályon. Nincs ésszerű magyarázata ennek a módosításnak. Évente négyszáznál több kerékpárosok által okozott balesetben játszott szerepet az alkohol, a kerékpáros alkoholos állapota. Nem kell hozzá tehetség, hogy megjósoljuk: a most életbe lépett módosítással ez a szám növekedni fog. Áldozat lesz maga az ittas kerékpáros, amikor átbucskázik a faluját átszelő országúton, áldozat lesz a dülöngélő bringást látva a volánt félrerántó, és mondjuk árokba boruló autós, áldozat lesz kerékpáros balesetben elhunyt közlekedő után az özvegy, az árván maradó gyerek. De, mondják a kormány eszement döntését magyarázó hivatásos döntésmagyarázók, a szabályban benne maradt, hogy a kerékpárosnak a jármű biztonságos vezetésére alkalmas állapotban kell lennie. Nem kívánom, hogy ezeknek a döntésmagyarázóknak – és döntéshozóknak – a gyereke olyan baleset áldozata legyen, amelyben egy kerékpáros, amikor a kocsmából néhány féldeci elfogyasztása után kilépve elgondolkozott, hogy akkor most én még vezetésre alkalmas állapotban vagyok-e, s úgy döntött, igen, felült a bringára és csattant a főúton azzal szabályosan közlekedő személykocsival, amiben a gyerek ült. Az alkoholos állapot egyik jellemzője éppen az, hogy az ember döntési képessége változik meg. Nem képes a valóságot megfelelően értékelni, nem képes saját állapotát, tetteit a valóságnak megfelelően értékelni. S a baleset után kit érdekel, ki volt a hibás?!? Ki lesz attól boldog, ha a fejfájára azt írják, ő szabályosan közlekedett, az ittas kerékpáros volt a hibás? Kit érdekel, ha az ügyvédek pro és kontra szakértők bevonásával a bíróság előtt vitatkoznak majd arról, hogy az egy korsó sör egy féldeci pálinkával kísérve még benne van a „biztonságos vezetésre alkalmas állapot” fogalmában, vagy nincs?

„Én most éppen a piás biciklisekért harcolok. Valaki azt találta ki, még valamikor régebben, hogy, ha a biciklin az ember iszik, akkor megbüntetik. Szerintem ez a magyar valóság ismeretének a hiánya alapján született” – mondta Orbán Viktor, még 2011-ben.[1] Igen, a magyar valóság az, hogy a falvakban-városokban sokan ittasan ülnek kerékpárra. Nem tudjuk, naponta hányan vannak akik, csak egy sör elfogyasztás után kerékpároznak haza, hányan isznak több sört, hol van a vezetésre való alkalmasság határa. Nem is ez a lényeg. A lényeg az, hogy a jogszabályokat az akár életveszélyt is okozható rossz szokásokhoz-hagyományokhoz igazítjuk-e, vagy az élet védelme az érték, a szabályalkotás alapja. Tényleg, a szavazatok besöprése mindent felül ír? Orbánnak az emberi élet, az emberek biztonsága nem számít? Nincs senki a környezetében, aki a zéró tolerancia gyakorlatát igazoló statisztikákat elé tette volna? Úgy tűnik, nincs. Semmi nem számít.

A sunyi szoborállítás szalagcím. Jogosan. Egy polgári repülőgép lelövése szalagcím. Jogosan. Háború bárhol a világban szalagcím. Jogosan. Egy ittas kerékpáros okozta baleset egy magyar kisvárosban soha nem lesz szalagcím. De annak az embernek, aki szenvedő alanya, áldozata a balesetnek, akár a kerékpárosról, akár a baleset más résztvevőjéről legyen szó, neki, az ő életében ez a „szalagcím”. De erről rajta kívül, családján kívül senki nem fog beszélni.

Orbánnak sem kívánom, hogy önmagát vezetésre képes állapotúnak értékelő kerékpárossal ütközzön kocsijával. Bár őt kommandós testőreinek biztosítása miatt ez nem fenyegeti. Azt viszont kívánom, hogy minden alkoholos befolyásoltság miatt bekövetkezett kerékpáros balestről kapjon személyre szóló értesítést, minden özvegy, árva, forduljon hozzá, s a szomorú hír közlését követően csak azt kérdezze meg tőle: Orbán úr, miniszterelnök bácsi, e győzelem után jól tetszik aludni?






[1] Lásd Népszava, 2014. július 21. 16. old. http://nepszava.hu/cikk/1027764-gyozott-a-kormanyfo-pias-lehet-a-bringas

2014. július 20., vasárnap

Értékválasztás

Értékválasztás 1.

Varga miniszter úr a minap bejelentette, hogy a költségvetési hiánycél tartás érdekében megszorításokra kerül sor. Ez 100 milliárd körüli összeg. A miniszter úr 110 mrd Ft-ról szólt, a közlönyben megjelent rendelet alapján a szakértők 89 mrd Ft-ot számoltak össze. Nem ez az igazán fontos. (Lásd: http://www.portfolio.hu/gazdasag/itt_a_lista_a_zarolasokrol_a_stadionepitesek_nem_allnak_le.201481.html)

A stadionépítési programot nem érinti a zárolás. Ezt maga a Stadionok Szotyizó Ura is megerősítette. A stadionépítések folytatódnak – mondta egy rádióinterjúban.

Ez az összeg nagyjából azonos az összes magyar kórház lejárt határidejű adósságával, nagyjából azonos a köznevelés gólemjének, a KLIK-nek a tartozásaival.

Ez az értékválasztás. Nem a duma arról, hogy a nemzet ... Az csak púder. Mire van pénz? Ez a lényeg. Ami fontos, ami értékes, arra van pénz.
Például a stadionokra. Ehhez képest a Munkácsy-kép megvételére nem futotta. Stadion - Munkácsy. Itt jelenik meg OV értékválasztása. (lásd: http://nol.hu/velemeny/krisztus-visszanez-1474579 )

Ps. Szombaton az U19-es foci EB-n a magyar csapat 3:1-re kikapott az osztrákoktól.



Értékválasztás 2.

Július 20-ra virradóra felállították az un. Megszállási Emlékművet. Néhány nappal korábban jelent meg a hír, hogy a washingtoni  ENSZ Háborús Bűnöket Vizsgáló Bizottság archívumát, ami eddig zárt anyag volt, most nyilvánosan hozzá férhetővé tették. (lásd: http://444.hu/2014/07/17/nyilvanos-a-masodik-vilaghaborus-buncselekmenyeket-feltaro-ensz-archivum/)
A fészen kommentáltam …

A "bazdmegorbán"-szobor felállításának időzítése pontos. Amikor a hétköznapi ember is rákereshet a magyar állam II. világháborús szerepét feketén-fehéren bizonyító dokumentumokra, akkor az éj leple alatt, fokozott rendőri asszisztenciával felállítják a történelemhamisítás tárgyiasult "alkotását". A hazugsághívőknek nem volt elég az Alaptörvény, kellett egy búcsújáró hely is. Nem tudják, mit tettek. ezzel Orbán, és mameluk sleppje fölsorakozott Horthy és a nyilasok mellé. Neki/k ő/k a példakép.

Ez is értékválasztás.










2014. július 17., csütörtök

Orbán Gáspár bedobta a törülközőt

Vannak, akik az uborkaszezont vélik látni az Orbán Gáspár nemközszereplő foci VB-s története kapcsán kialakult polémiában.

Pedig nem róla van szó.

A Stadionok Szotyizó Uráról. Orbán Viktorról. Róla szól a történet. Gáspár elmehetett Brazíliába, megnézhette a VB-döntőt. Apjának kellett volna azt mondania, fiam, ott a helyed a lelátón. Valahol a B-középben. Hogy ő a VIP-páholyban ült, az is megér egy misét, volt is róla szó bőven az írott és e-sajtóban mindenhol. Kivéve az ő udvaronc (közszolgálati) sajtóját. Azzal, hogy Gáspárt maga mellé ültette a VIP-be, elindított egy lavinát. S ez a lavina most betemette fiát. Nem halt bele – szerencsére -, de az biztos, hogy mély nyomot hagy benne a történet. Ahogy hasonló történet mindenki másban. Ahogy Selmeczi Gabriella a Kiflis Gabi lett, ahogy Bakács Tibor Settenkedő áruházi félrelépésével hosszú időre kiírta magát a magyar kulturális közéletből, ahogy Kövér a Köteles, úgy lesz Orbán Gáspár eposzi jelzője A Nemközszereplő Fiú, Aki VIP-Páholyból Nézte A VB-Döntőt. 
Megérdemli ezt? Nem. De látnunk kell, nem ő áll a célkeresztben, még akkor sem, ha rá zúdulnak a sajtómunkások nyilai. Apjáról, Orbán Viktorról szól ez a történet. Nem mint apáról, hanem mint miniszterelnökről, Magyarország tejhatalmú uráról. Gáspár esete a VB-döntővel csak jelenség, ami viszont rávilágít a lényegre. Arra, hogy Orbán gátlástalan, nem ismer, nem fogad el semmilyen együttélési, együttműködési, viselkedési szabályt. Csak az ő akarata számít. Csak az, ami hatalmát, pozícióját erősíti. Semmi más. S most ennek esett áldozatul a fia.

Orbán Gáspár bejelentette, profi labdarúgó pályafutásának vége.
Nekem az a furcsa, hogy nem akkor dobta be a törülközőt, amikor apja döntött a felcsúti stadion építéséről. Mert nem igaz, hogy nem ismeri Ceaușescu román diktátor és az ő szülőfaluja stadionjának történetét. Ahogy azt is tudja, hogy a falujában stadiont építő diktátor, Ceaușescu hogy végezte. És ezt nem akarhatja apjának. Én sem akarom, hogy úgy végezze. Az azért durva volt. De normális ember nem épített egy ezernyolcszázas faluba háromezres stadiont, vasútvonallal. És, ha a miniszterelnök környezetében nincs ember, aki meg merné mondani, ez így gáz, akkor a nagykorú, joghallgató fiú mondhatná: Apa, te biztos vagy abban, hogy ez így rendben van? Erre is mondhatja édesapja, a miniszterelnök, hogy rendben, fiam. Érdekes lenne hallani a válasz érvrendszerét. Ezt valószínű, soha nem fogjuk megismerni. 
Most ott áll a felcsúti családi ház mellett A Stadion, ott vannak a legismertebb magyarra, Puskás Öcsire emlékeztető relikviák, és A Stadion öltözőjében a miniszterelnök fia, a csapat profi focistája, Orbán Gáspár fényképével díszített szekrénye. 
Orbán Gáspár bejelentette, befejezte profi pályafutását. A képet az öltözőszekrényről leszedik, valaki más költözik a szekrénybe, más fényképe kerül a szekrényajtóra. Az élet a stadionba megy tovább.

Csak Orbán Gáspár élete nem lesz olyan, mint a VB-döntő előtt. Orbán Gáspár most lett felnőtt. Hogy mit fog kezdeni felnőttségével, ez már csak rajta múlik. Reméljük az elmúlt néhány nap története életre szóló tanulságokkal teli leckét jelent neki.

Hogy Orbán Viktor hogyan fogja feldolgozni ezt a történetet, azt sejtjük. Eddig soha nem mutatott semmilyen kérdésben semmiféle engedékenységet. Könyörtelenül érvényesítette akaratát minden ügyben, mindig. Lehet, egy-egy alkalommal elhalasztotta az akarata szerinti döntést, mint pl. A Corvinus Egyetem megszüntetése, vagy a Megszállási Emlékmű felállítása ügyében. De nagy tétekben merek fogadni: a Corvinus sorsa is megpecsételődött, emlékmű is lesz. Előbbi egy kicsit bonyolultabb eljárás. Néhány törvényt módosítani kell ehhez, de ott a kétharmad, megoldják. Utóbbi egyszerűbbnek látszik. A rendőrség, a TEK majd elzavarja a tüntetőket, és Orbán mamelukjaival, az őt szolgáló papokkal felszenteli Gábriel arkangyalt a sassal.


Ám egyszer csak a nép nekimegy A Stadionnak, mint Párizs lakói a Bastille-nak. 
Gáspár, mi lesz akkor?

2014. július 15., kedd

A COMING OUTOK IDEJÉT ÉLJÜK ... (Vukovári Panna írása)

A fészen olvastam ezt az írást. Nem ismerem Vukovári Pannát. Ha ismerném, se mondhatnék mást: minden tiszteletem az övé.  

2014. július 15., 9:44
 A coming outok idejét éljük: ha az embereknek elegük lesz a súlyos teherként magukkal hordozott, szégyenteljesnek érzett titkaikból, akkor a végén csak kibökik. Ország-világ előtt közhírré teszik, hogy… mit is? Általában a nemi identitás körül forog mostanság a közbeszéd coming out fogalma, de voltaképpen bármi ide tartozhatna. Pontosabban bármivel előrukkolhatna az ember, amiről úgy véli, számára rettentő fontos, ám az adott közösség szemében megbotránkoztató, kínos és elfogadhatatlan már csak a probléma megszellőztetése is. Botrány. Skandallum! Amikor Antigoné dilemmáját éli meg az ember: a belső, isteni törvényt kövesse, avagy a megszokásokon alapuló emberi normatívát, akkor bizony van egy pont, hogy fogjuk azt a lapátot, és ugyan mi nem elhantoljuk a tetemet, hanem kiássuk és közszemlére tesszük: tessék, társadalom! nesze neked! erre mit lépsz? És a társadalom rendszerint azt lépi, hogy bedarálja az egyént. Vagy mégsem?

Nos, tessék: itt az én coming outom, amiért keresztény konzervatív körökben garantált kövezés jár. Egyházi iskolába jártam, és gyűlöltem minden percét. Megnyomorított és tönkretett hosszú évekre, elvette a kamaszkoromat, és olyan tapasztalatokat szereztem, melyekre igazán semmi szükségem nem lett volna. Erről természetesen nem szokás beszélni: elmegyünk szépen az ötévenkénti osztálytalálkozóra, megesszük a változatlanul sivár menzás gálaebédet az iskola étkezőjében, beülünk a padokba és szabványmosollyal az arcukon mindenki felsorolja, kinek hány gyereke született és milyen jól fésült is az élete. Akit a sors nem a gimnázium által megálmodott „nagy magyar anya/apa”, vagy „kereszténységünk hős védőbástyája” szerepbe állított, nos, az el sem jön, vagy ha mégis, akkor visszahallhatja később innen-onnan a hajdani tanárok méltatlankodó szavait: „hogy mik vannak…!” Szóval nem. Évekig küzdöttem azzal, hogy erényt kovácsoljak abból a traumából, amit az álszent, hazug, merev és infantilisan értelmezett vallásos közeg jelentett annak idején, de most lett belőle végérvényesen elegem. Ó, nem: makacsul lojális maradok és maradtam mindig is ahhoz az értékrendhez, melyet az egyházam képvisel kétezer éve. De az önhitt kreóni normamajmolást, az ítélkező ostobaságot, a másokat megnyomorító és nem felszabadító vallásosságot mindig és örökre el fogom utasítani. Sajnálom, ez van. Fogadjátok el: ez a coming out lényege, nem igaz? És vajon rosszabb lennék bárkinél is, ha kimondom: meztelen a király?

Mert vannak „Isten Robinsonjai”, és vannak a mintamájerek, de persze hívhatjuk őket bárhogyan. Vannak komfortkeresztények, akik családi albummal büszkélkedhetnek az osztálytalálkozón, és vannak olyanok, akik akár azt tervezték, hogy betagozódnak a rendszerbe, akár megátalkodott lázadók voltak, mégsem a családi albumukat hozzák az osztálytalálkozókra, hanem zavarba ejtő önmagukat, mely nem illik bele abba a csinos kis sablonba, melyet annak idején az életről kaptunk. És ezt a hazug mintát nem tudom megbocsájtani: mikor kicsöppentem az életbe, ahol a magam lábán kellett helytállnom, kiderült, hogy az áhítattal legyártott minták nem elégségesek. Számomra nem. Nem adnak magyarázatokat, nem mutatnak előre, nem oldják meg a valóságos problémákat, csupán nyakon öntik egy kegyes mázzal, mely a gondolkodás hiányára ad felmentést. Csakhogy nincs felmentés. A „keresztény” élethazugságnál ugyanis nincsen rosszabb és veszélyesebb játszma. Ez az én coming outom.

 És persze macskaköröm: hiszen tisztáznunk kell végre, mit jelent kereszténynek lenni. Akik táboron kívül vannak, az ateizmus vagy a deizmus idilli elköteleződésmentes felelőtlenségével bírálják a vallást, az egyházat, a hívőket, globálisan kiterjesztve mindenkire maróan gúnyos kritikájukat - és természetesen belső információk hiányában gyakran félrelőnek. Zusammen ítélkezni botorság a részükről, és nem tudom elfogadni a megfellebbezhetetlenül kimondott summás ítéleteiket, melyeket az ilyen-olyan média – természetesen a nélkülözhetetlen politikai manipuláció hátszelére kapva – kéjes örömmel tesz közhírré. Kereszténynek lenni közügy: s mint olyan, minden jézusi értékrendet valló és felvállaló ember: közszereplő. S ha ez így van, akkor bizony hitelesnek kell lennünk, hogy állni tudjuk a sarat, s érvényes válaszokat tudjunk adni a kívülről érkező kritikákra, illetve meg tudjuk védeni az értékeinket. A kérdés csupán az: vajon minden, amire rányomjuk a „Keresztény érték! Törékeny!” - bélyegzőnket, az automatikusan jézusivá és megőrzendővé is válik? Vagy olyan ez, mint a kezdetben szégyenfaként ismert kereszt, melyet mára boldog-boldogtalan kipakolhat filléres fukszként a mellkasára?

Az igazság az, hogy elegem van a komfortkereszténységből. Mintha bizony Jézus és apostolai olyan nagyon a komfortzónában maradtak volna, mikor a kereszt felé masíroztak… Persze az egész história borzasztóan trükkös: mondhatni, ördögi. Aki olvasta C. S. Lewistól a Csűrcsavar levelei című roppant szellemes kis könyvet, az tudja, miről beszélek. Egy „öregördög” oktatja leveleiben tanulni vágyó unokaöccsét, hogyan érdemes behálóznia a lelkeket. Legtalálóbb javaslata az, hogy kezdje azokkal, akik azt hiszik, mindent az Úr megelégedésére tesznek: ott könnyű lesz sikereket elérni, mert eszükbe sem jut, hogy esetleg síncsere történt, és már csupán a formákhoz ragaszkodnak, s nem a lényeghez. Sajnos a formák túlságosan könnyen tölthetőek meg önelégült vagy önigazoló, önhitt tartalmakkal, ami persze Csűrcsavarnak nagyon is kedvező, nekünk, konzervatív keresztényeknek a legkevésbé sem.

Konzervatív: a hideg kiráz a szótól, mert óhatatlanul is a konzervdobozok jutnak eszembe róla, mikor gyerekkori nyaralásainkra bespájzoltunk sóletből, töltött káposztából és tartós tejből, aztán irány a nagyvilág (a vasfüggöny megfelelő oldalán persze)! Mindig a tartósítószer ízét érzem, vagy a szomszéd néni naftalinjának a bűzét, amikor valaki arra hivatkozik, hogy ő márpedig konzervatív. Hát, legyen: csak éppen nem tudom, okos dolog-e hermetikusan, művi úton lezárni valamit, amit meg akarunk őrizni. Vajon nem a lényegét veszíti ez el, úgy, mint kislánykoromban a matricagyűjteményem, mely mai napig megvan, csak éppen sokkal több örömömet leltem volna benne, ha annak idején felragasztgatom a füzeteimre meg a gyerekágy támlájára, semhogy minden költözködéskort nosztalgikusan végigbogarászom az elsős koromban kapott magatartás-matricáim sokaságát…? Vajon tényleg olyan nagy erény konzervbe zárni az értékeinket? Hiszen manapság a pénzünket sem szalmazsákban tartjuk, hanem bankba tesszük, hogy ott fialjon. (Jó esetben…) Vajon miért vagyunk lehetetlenül ósdiak, amikor az értékrendünkről van szó? Vajon miért kapaszkodunk annyira a konzervált formákba? Vajon miért nem merünk kérdezni? Miért nyugtalanít az, ha valami megpiszkálja a nyugodtnak hitt felszínt? Miért húzódunk be a mi kis keresztény, konzervatív beltenyészeteinkbe, miért van az, hogy nem merünk kiállni a bástyáinkon túlra, miért utasítunk el zsigerből mindent és mindenkit, aki veszélyesen profán? Miért? Mert gyávák vagyunk. és nem, nem akarok többé gyáva lenni, mert azt hiszem, ennél nagyobb bűn nincsen a Szentlélek kiáradás utáni időkben.

Quo vadis, Domine…? – kérdezte Péter Krisztust a látomásban, mikor ő józan megfontolásból épp elhagyni készült a keresztényüldözésbe éppen belekóstoló Rómát, mire Jézus válasza az volt, hogy megy Rómába, hogy újra keresztre feszítsék. Az első pápának sem kellett több: az ésszerű megfutamodást felváltotta a bátor nekiveselkedés, és annak rendje s módja szerint keresztre is feszítették. Tótágast. Hát velünk mi a helyzet? Ebben a feje tetejére állt világban vajon merünk valódiak lenni, vagy visszamenekülnénk a díszletkereszténységünk, díszletkonzervativizmusunk melegágyába, ahol jó érzéssel szidhatunk mindenkit, aki minket szidalmaz (ó, keresztényi alázat!), kellemesen meghúzhatjuk magunkat és ítélkezhetünk erkölcsi magaslatainkról, miközben gondosan véka alá rejtjük a fényt, amit kaptunk.

Mert igen: azt a mécsest mi kaptuk. A mi felelősségünk, a mi cserépedényünk, a mi kegyelmünk, ha úgy tetszik. Márpedig akit Krisztus kegyelmekkel ruház fel, az felér egy fenékbe rúgással, ha a világ szemével nézzük a dolgokat. De mit várunk? Vasárnapi kereszténységet, mise után cukrászdával, vagy valóban értékes életet? Mert ha az utóbbit, akkor ott nincs pardon: ott bátornak kell lennünk, és mernünk kell megkérdezni magunktól, mit is akarunk mi voltaképp? Miért is mondjuk magunkat keresztényeknek? Kik is vagyunk? Felcimkézett palackok, rajta „keresztény, konzervatív”, benne pedig pimpós lőre? Ó, vajon bátrak vagyunk ahhoz, hogy szembenézzünk a kellemetlen kérdésekkel? Egyáltalán: merünk kérdezni? És merünk válaszolni? És ami a legfontosabb: merünk cselekedni?

A kérdésfeltevéssel mindig is baja volt a keresztény embereknek, úgy nagyjából a középkor óta. Megszokássá vált erénynek tekintenünk, sőt, a bűnbeesésre hivatkozva egyenesen elvárássá nemesítenünk azt, hogy kérdések nélkül elfogadunk mindent, amit az ikonikus figurák mondanak, tesznek, diktálnak. Szeretjük ezt „keresztényi alázatnak” csúfolni, pedig ez csupán kényelmesség, önámítás: szimpla gyávaság. Az alázat az, amit Jézus mutatott fel nekünk. Kemény kérdéseket tett fel, kemény és hiteles válaszokat adva. Nem lábvíz-kereszténységet mutatva, hanem kőkemény, tüzet hozó értékképviseletet. Nem operett-keresztényeket akart látni világszerte, akik derűs bárgyúsággal néznek a jövőbe, hanem valódi, megkínlódott hitet. De abból egy mustármagnyi is elég. Nem kampány-keresztényeket hívott követőiül, akik meglovagolnak egy szólamot, hogy aztán ügyes urambátyám-sógorkoma stílusban lavírozzanak előre. Nem kaumflázs-keresztényeket keresett, akik maszkként használják az értékrendet kiüresítő szólamokat önnön identitáshiányuk és kételyeik álcázására, aztán összeomlanak, ha egyszer róluk is kiderül: emberek és hibázhatnak. A fenébe is: Krisztus nem Wass Albert-olvasókört vagy napközis tábort szervezett túlkoros hittanosok számára, ó, nem. Ő azért jött, hogy megváltsa a világot, hogy aki hisz, az üdvözüljön.

De miben hiszünk? Hiszünk a keresztény értékekben… - vágjuk rá zsigerből, de bontsuk csak ki a nyájas (és olykor nyálas) csomagolásból a kereszténységünket! Vajon a Teremtő szívszorító magányosságát a jászoltól egészen a Golgotáig megtaláljuk benne? És fel merjük-e tenni a kérdést önmagunknak: a komfortkereszténység hol találkozik ezzel a magányos Istennel, aki a szeretet és nem az ítélkezés istene? Aki a szívét teszi ki értünk? Aki… aki a Mindenség Ura, de mégis képes szeretni és elfogadni minden teremtményét, nem csak a keresztényeket, nem csak a kékszeműeket, nem csak az konzervatívokat, nem csak ezt vagy azt: mindenkit. Aki nem a mamelukok ura, hanem az elveszett bárányok Pásztora. Vajon a komfortzónánk megengedi-e azt, hogy végre ne hazudjunk önmagunknak, és levegyük a maszkunkat, vállalva, hogy a keresztény értékek, a jézusi szeretet őrzői is csak emberek, elveszett bárányok, akik olykor nevetségesen kapaszkodnak a formákba, melyek pedig csak mankók, útjelzők, nem pedig az elérendő cél? Igen, emberek, akik nem látják a fától az erdőt, emberek, akik gyakran nem irgalmasok, hanem irgalmatlanul kemények és ridegek, önzők és keresztényietlenek vagyunk… Vajon merünk bajainkra orvosságot kérni? Meg merjük kérdezni önmagunktól, miért félünk? Miért zárjuk konzervbe a fényt?

 Nem, nem akarok konzerváló konzervatív lenni: értékőrző, de sokkal inkább értékkínáló ember akarok lenni. Kínáló, nem tukmáló, nem követelőző, nem kötelezővé tevő, nem ítélkező. Kínáló. Mert ez a keresztényi alázat. Keresztény vagyok, annak születtem, és hosszú utat tettem meg, hogy kérdéseket merjek feltenni, hogy lássak, ne csak nézzek. Fájdalmas út volt, más nem is lehetett volna, hiszen minden jézusi út szűkös, veszedelmes, és a vállunkon ott cipeljük a saját, jól bejáratott kis keresztjeinket.

Hajdani osztályfőnököm kedvenc mottója volt: „Jobb ma egy fafej, mint holnap egy fejfa.” Hát, nem! Ez a gyávák mottója. Ha szemellenzőink mögé húzódva, merev szabályainkba kapaszkodva próbálunk evickélni, mind a két kezünk tele lesz a saját gondjainkkal. Nem tudunk odanyúlni mások felé, nem tudunk mások fejével gondolkozni, nem fogunk eleget tenni annak a hivatásnak, melyről a keresztény életünk szól: nem leszünk a föld sója, nem leszünk a világ világossága, csak fafejünk után menetelünk, és nem vállaljuk azt a küldetést, melyet kaptunk. Amit Péter kapott. Amit Pál kapott. Amit a világ mindenkori keresztény értékkínálói kaptak. És igen: ennek a küldetésnek olykor „fejfa” a vége. Nem a szó szoros értelmében, de a krisztusi értelemben mindenképp: a magnak el kell halnia, hogy termést hozzon. Hiedelmeinket, komfortzónáinkat, ostoba kis röghöz kötöttségeinket elengedve válhatunk fénnyé. ÉLETTÉ. Elég volt abból, hogy a kívülállók röhejesen elavult, régimódi és ostoba paródia-keresztényeinek szerepbe kényszerítsenek. Elég volt abból, hogy embertelen droid-keresztényekként ismerjen a világ, vagy egyfajta tisztikaszinóként, netán álszentek korlátolt gyülekezete legyünk a világ szemében. Mert nem erre kaptunk hivatást. Arra kaptunk hívást, amire a pápánk, I. Ferenc is vár minket: az odafordulásra. Az érzékenységre. A nyitottságra. A gondolkodásra, a közös gondolkozásra. Arra, hogy meglássuk a fától az erdőt. Hogy tudjunk különbséget tenni a helyes és helytelen között, de tudjuk: minden szabályok fölött a szeretet törvénye áll. És ezzel, nos, ezzel valóban új színt tudnánk vinni nemcsak az emberi kapcsolatainkba, hanem a kereszténydemokráciába is. Merjünk emberiek lenni: ne hazudjunk glóriát a fafejünk fölé, mert nem áll jól. Az emberségesség feltétele az, ha tudjuk, vállaljuk, elismerjük: nagyon is emberek vagyunk - hibákkal, mocskokkal, pitiáner szokásokkal együtt. Igen, mi, keresztények is. Sőt. Mi még inkább. És küzdünk. Dolgozunk. Állandóan csiszoljuk önmagunkat, de igen: olykor elesünk. És merünk felállni.

Vukovári PannaVukovári Panna Elég az élethazugságokból, a szentképromantikából, az idolkövető akolmelegből! Elég a fafejekből. Ide nekem a fejfát, ha ez az ára annak, hogy érdemes legyen bátor, nyomot hagyó, valódi keresztény életet élni! Vannak, akiknek sikerült. Jó lenne az ő táborokon felülemelkedő táborához tartozni.

2014. július 8., kedd

Vérlázító igazságtalanság

Vérlázító javaslatot fogalmazott meg a Népesedéspolitikai Kerekasztal. Azt javasolják, hogy az öregségi nyugdíj megállapításánál vegyék figyelembe a nyugdíjjogosult által felnevelt gyerekek számát és iskolázottságát. Természetesen a kormány képviselője azonnal pártját fogta a javaslatnak. Novák Katalin, az EMMI  család- és ifjúságügyért felelős politikai államtitkára elképzelhetőnek tartja, hogy a javaslat egyes elemei megvalósuljanak.

A gyerekek iskolázottsága és az öregségi nyugdíj közötti összefüggés szóba hozása az, ami vérlázító.

A nemzetközi és a hazai iskolaszociológiai kutatások már a 70-es évek eleje óta bizonyították, hogy a gyerekek iskolai eredményei, karrierje a szülők iskolai végzettségétől függ. Ha van az iskolaszociológiának fundamentális törvényszerűsége – van néhány -, akkor ez a kapcsolat egyike ezeknek. Ez az almafáról és az almáról szóló magyar közmondás tudományosan igazolt, sokszorosan bizonyított tétele. Azt vitatják a kutatók, hogy vajon az anyának, vagy az apának van-e meghatározó szerepe, de ez csak az alaptétel finomítását jelenti. A lényeg az, hogy egy adott családban a szülők iskolázottsága, az a szocio-kulturális háttér, amit a gyereknek biztosít a család, döntő módon hat a gyerekek iskolai munkájára, karrierjére. Mi több, nem csak hat, hanem meghatározza. Alacsony iskolai végzettségű szülőknek nagyon nagy valószínűséggel alacsony iskolai végzettségű lesz a gyerekük, felsőfokú iskolai végzettségű szülők esetén a gyerek/ek is nagyon nagy valószínűséggel jutnak el a felsőfokú diplomáig. Józan ésszel is belátható, hogy ott, ahol a fogantatástól kezdve, és később is a gyerekek megkapnak mindent, ami az iskolai lépcsőkön való eredményes haladáshoz kell, nagyobb eséllyel, könnyebben, eredményesebben lépkednek előre a grádicsokon. Ez az egészséges táplálkozást éppúgy jelenti, mint általában az egészséges életmódot, az iskola nyelvén történő kommunikációt, a tanulással kapcsolatos családi motivációs mintát, a tanulást értéknek kezelő támogató hátteret, azoknak az anyagi javaknak a biztosítását, ami az eredményes tanuláshoz kell, mindent. Ahol a gyerek fejére odahaza sörösüveg esik a konyhaasztalról, ahol kalapács az otthoni műhely munkapadjáról, ahol Shakespeare vagy Thomas Mann-kötet a házikönyvtár polcáról, más és más iskolai pályát, későbbi életutat eredményez - fogalmazta meg tapasztalatát már több mint negyven évvel ezelőtt a magyar pedagógia egyik kiemelkedő alakja. Pedagógusok személyes tapasztalatai, iskolai statisztikai adatok az egyes középiskola típusokba járó gyerekekről, célorientált vizsgálatok sokasága, mind megerősítik ezt az összefüggést. Itt tehát alapvetően nem arról van szó, hogy a szülők akarják-e, hogy gyerekük diplomás legyen, vagy sem. Az iskolai eredményességhez egy sor olyan kompetenciára van szükség, amiket a gyerekek a családban sajátítanak el. Szakmai körökben közismert a nyelvi kommunikáció családi, a szülők nyelvhasználata szerinti meghatározottsága, a korlátozott-kidolgozott kód megkülönböztetése. Ha a szülők odahaza egyszerű nyelvi szerkezetekben, szerény aktív szókinccsel fejezik ki magukat, csak a megélhetésre, a szürke hétköznapokra terjed ki beszélgetéseik témája, ott a gyerekek sem fognak összetett alá- és fölérendelt nyelvi szerkezetek használni, nem fogják tudni magukat árnyaltan kifejezni, és nem fognak a világ jelenségeiről színesen, érdekesen, választékosan beszélni. És érteni sem fogják azokat, akik így szólnak hozzájuk. Ez azt eredményezi, hogy az iskolába lépő korlátozott kóddal kommunikáló gyerek nem fogja érteni a kidolgozott kóddal kommunikáló tanító nénit, és nem fogja érteni a középosztály kultúráját megjelenítő tankönyv szövegét sem. A szóbeliségre épülő iskolai munkában tehát eleve hátránnyal indul, és iskolai hátrányai innen kezdve csak növekednek. S ez csak egy azok közül a kompetenciák közül, amik az iskolai előmenetel családi hátterétől függnek. Nem véletlen, hogy a nemzetközi kompetencia-felmérésekben ma már a családi hátteret is vizsgálják, és a tanulók eredményeit ezekkel a családra jellemző szocio-kulturális mutatókkal összevetésben értékelik. Ezekben az adatokban benne vannak az otthoni tanulás anyagi-tárgyi feltételei, a családok igénye és lehetősége magántanár fogadására, az ingergazdagságot jelentő, ország-világjáró családi utazások, a művészeti nevelés, még az egyesületi sportolás is. Érinti ezt a helyzetet az oktatási rendszer hoffmanni retrográd fordulata. A rendszer egészének átalakítása megnehezíti az iskolázás révén történő társadalmi felemelkedést, státuszváltást, s ezen belül is különösen nagy gondot jelent az iskolázottság alapján hátrányban lévő családok gyerekeire nézve a tankötelezettségi korhatár leszállítása, a középfokú iskolarendszer manipulatív, a hátrányos helyzetű gyerekek hátrányait befagyasztó korrigálása, a nehézsorsú családokban nevelkedő tehetséges gyerekek felsőfokú tanulmányait ellehetetlenítő brutális tandíjrendszer bevezetése.
Ha mindehhez azt is hozzátesszük, hogy a magasabb iskolai végzettségű emberek életjövedelme – az aktív életszakaszuk során szerzett jövedelmük – magasabb mint az alacsonyabb iskolai végzettségű embereké, továbbá, az átlagéletkor tekintetében is meghatározó az összefüggés – magyarul, az alacsonyabb iskolai végzettségű emberek hamarabb halnak meg, a diplomások tovább élnek -, akkor belátható, hogy az Orbán-kormány államtitkára által támogatásra méltónak tartott javaslatban nincs egy szemernyi sem a társadalmi igazságosságra törekvésből, az méltánytalan, a meglévő társadalmi különbségeket konzerválja, ez a társadalom kasztosodásához vezet. Novák Katalin a Kerekasztal javaslatával továbbgondolja az elhíresült lázári mondatot. Akinek nincs semmije, aki nem vitte valamire az életben, annyit is ér, és ne is legyen lehetősége arra, hogy vigye valamire, maradjon öreg korában is a semmi nyomorában. Hiába nevel fel egy szerényebb iskolázottságú házaspár akár több gyereket is becsülettel, hiába válnak a gyerekek megbecsült szakmunkásokká, akire egyébként oly nagy szükség van az orbáni retorika szerint – és egyébként sem lehet mindenki elméleti fizikus, de még gépészmérnök vagy kommunikációs menedzser sem -, e családok nyugdíjkort elérő tagjait a nyugdíjrendszer tervezett átalakítása bünteti.
Arra gondolni sem merek, hogy ennek a vérlázítóan igazságtalan javaslatnak a hátterében a roma családok újabb diszkriminációja áll. A roma családokban köztudomásúan nagy a gyereklétszám, mint ahogy az is köztudomású, hogy a romák körében a legnagyobb az iskolázottságban is kimutatható hátrány, lemaradás. Ha a gyereklétszám a nyugdíj megállapításánál számít, akkor ez a nyugdíjjogosultságot elérő romák esetében előnyt jelent. Kivéve akkor, ha a gyereklétszám mellé a gyerekek iskolai végzettséghez is kötik a nyugdíjkedvezményt. Így hiába a nagy a felnevelt gyerekek száma, iskolai végzettség hiányában az idős roma polgártársaink elesnek a kedvezménytől, bármi is legyen az. Így lehet törvényesen kizárni a magyar társadalom egy csoportját azon előnyökből, amit a magyar társadalom egy másik csoportja önmaga számára biztosít. Mert, mint tudjuk, a társadalom tagjainak, csoportjainak érdekérvényesítő képessége is iskolai végzettség függő. S akinek nincs iskolája, nem csak nem ér semmit, hanem még az érdekérvényesítő képessége is a semmivel egyenlő.
Vérlázítóan felháborító. Egy társadalmi igazságtalanságot az Orbán-kormány képes lesz megfejelni egy másik társadalmi igazságtalansággal. Egy igazságtalan választási rendszer eredményeként a parlamentben kétharmaduk van, megtehetik.  
Még mit? Meddig?